Regiony winne

 

Region Csongrád
Bliskość Cisy i Szegedu, atrakcje turystyczne, piękno naturalne tej okolicy przyciągają turystów w te strony. Najpiękniejsze miasto Południowej Równiny Węgierskiej – Szeged wabi gości licznymi programami kulturalnymi. Programy kulinarne, Festiwal Wina w znacznym stopniu pomagają w poznaniu i rozpowszechnianiu win tej prowincji.
Centrum regionu – Csongrád – położone jest u styku Cisy i Körös. Na szlaku wina gospodarze częstują gości czerwonym, owocowym winem, a także domowej roboty kiełbasą i serami. Park Historyczny w Opusztaszer prezentuje zainteresowanym tradycje ludowe. Natomiast Teatr pod Gołym Niebem w Szeged wabi gości przyjemną rozrywką w letnie wieczory.
Całkowita powierzchnia regionu – 14275 ha
Według ewidencji wspólnot winiarskich zwanych gminami winnymi – 1770 ha
Ilość miejscowości należących do regionu – 16
Tradycja uprawy winogron i produkcji wina liczy ponad 100 lat. Już przed najazdem turecki (XIV – XV w.) znano i transportowano wino. W tym czasie powstały charakterystyczne dla tego regionu kompozycje gatunków (Kövidinka, Kadarka, Ezerjó, Piros szlanka, itp.), które istnieją do dziś.
Dzięki warunkom klimatycznym, zwłaszcza ciepłocie i dużemu nasłonecznieniu region wyróżnia się od klimatu Wielkiej Równiny Węgierskiej. Wyraźnie ciepły region i nadzwyczaj bogaty w światło słoneczne jest uważany za urodzajny, ale jest ubogi w deszcze. Zimy są często srogie i bez pokrywy śnieżnej. Pagórkowate ukształtowanie terenu jest łagodnie pofalowane lub monotonnie płaskie. Ziemia nad Dunajem jest piaszczysto-wapienna o charakterze próchniczym lub czarnoziemu, natomiast w Dolinie Cisy gleby mają kwaśny odczyn.
Z tradycyjnych gatunków (np. Kövidinka) produkowane są tutaj wina stołowe o nieco subtelnym, świeżym smaku. Wyborne gatunki białych winogron (Chardonnay, Rajnai rizling, Olaszrizling, Zöld veltelini), jak również gatunki czerwonych (Kadarka, Cabernet franc i sauvignon, Kékfrankos) są odpowiednie do produkcji wina. Bardzo znane wina, o dźwięcznej nazwie to Csongrádi Kadarka (Kadarka z Csongrád) i Pusztamérgesi Olaszrizling (Olaszrizling z Pusztamérges).

Region Hajós-Baja

Region ten jest jedną z twierdz turystyki wina. Piwniczki w Hajós znane są od dawna. Wabią one nie tylko atrakcjami, ale i winami doskonałej jakości. Przyjeżdżają tu tysiące gości  nie tylko z Węgier, ale i z zagranicy. W regionie tym produkowane są wyborne wina pełne czerwone. W gastronomii są dopełnieniem kuchni niemieckiej i węgierskiej.

Związek Szlaku Winnego powstał w celu rozpowszechniania win z poszczególnych regionów, dla pokazania: naturalnego piękna tych regionów i cudownych przeżyć, które udzielają się gościom odwiedzającym te okolice. W czasie wędrówki szlakiem wina goście mogą zasmakować tradycyjnej wiejskiej gościnności, wziąć udział w krajowych zawodach jeździeckich. Mogą też zawitać do Baja, gdzie w „święto Halászlé” (święto Zupy Rybnej) w ponad 2000 kociołkach gotuje się arcydziało kuchni węgierskiej.

całkowita powierzchnia regionu 14873 ha

według ewidencji gmin winnych 1681 ha

ilość miejscowości należących do regionu 12

Kiedyś obszar ten stanowił część Winnego Regionu Wielkiej Równiny Węgierskiej. W 1990 roku zmienił nazwę na Hajós-Vaskúti. Obecną nazwę otrzymał w 1998 roku. Tradycja uprawy winorośli i produkcji wina liczy ponad 100 lat. Zniszczenia dokonane przez Turków w znaczący sposób zmniejszyły obszar winnic, następnie wraz z nastaniem niemieckojęzycznego osadnictwa nastała uprawa winogron z większym rozmachem. Drugi z kolei wielki rozkwit miał miejsce po pladze filoksery, podczas gdy trzeci nastąpił w latach 1961-65, kiedy to rozwinęła się uprawa winogron na wielką skalę.

Tutaj, podobnie jak na południu Równiny są cieplejsze lata, z dużą ilością słońca. Ilość rocznych opadów deszczu jest wystarczająca. W części równinnej tego regionu istnieje niebezpieczeństwo szkód wyrządzonych przez mróz  (zimą, wiosną, jesienią). Winogrona są uprawiana na lepszej jakości glebach piaszczystych (piasek zmieszany z lessem, piasek z próchnicą), ewentualnie na czarnoziemach. Urodzajne gatunki winorośli dające czerwone wino stanowi 40% upraw regionu. Spośród tradycyjnych gatunków obecnie uprawianych należy wymienić Kadarkę, Kövidinkę, Izsáki, Ezerjó dające białe wino. Spośród kolejnych 20 gatunków należy dodać tzw gatunki „międzynarodowe” („światowe”) (Chardonnay, Sauvignon, Cabernet franc i sauvignon, Merlot), gatunki dające wina wonne (Tramini, wino muskatułowe Ottonel muskotály, wino korzenne Cserszegi), wina cierpkie (Kunleány, Rajnai rizling – reński rizling) i gatunki tzw „hungaricum” (Olaszrizling – włoski rizling, Hárslevelű – z dodatkiem liści lipy).

Z tradycyjnych gatunków win produkuje się tutaj wina stołowe; z wybornych gatunków natomiast wina liczące się na rynku.

 

Dodaj komentarz