Region Somló

Dzięki cechom terytorialnym i klimatycznym region ten wyróżnia się na górze Somló. Otaczają go również góry Ság i Małego Somló.
Wina pochodzące z historycznego regionu spożywali już panujący z linii Habsburgów. Dostarczali wina w dużych ilościach do Bécs, które było stacją początkową na szlaku wina. Tak jest do dziś.

całkowity obszar regionu 1158 ha
według ewidencji gmin winnych 832 ha
ilość miejscowości wchodzących w skład regionu 9

Na rok 1093, za panowania Władysława I, datuje się dokument, który po raz pierwszy wspomina o ogrodach zamku Somló. Region przeżył prawdziwy rozkwit w XVIII w.
Region dzieli się na 2 prowincje. Na Zadunaju klimat jest umiarkowany – stosunkowo wczesna wiosna, lato w miarę ciepłe, jesień również ciepła i długa. Roczne opady deszczu są równomierne – 650-700 milimetrów. Na zboczach gór wyodrębnił się mikroklimat, co umożliwia uprawę i owocne zbiory winorośli po północnej stronie.
W ukształtowaniu gleb ważną rolę odgrywa bazalt i tuf bazaltowy. Próchnica wymieszana z lessem, zwłaszcza na ziemiach brunatnych sprzyja uprawie winogron. Miejscami zdarzają się gleby o dużych własnościach chłonnych (w których gromadzi się duża ilości wody) oraz gleby gliniaste zawierające żelazo.
Przed plagą filoksery produkowano około 25-30 gatunków wina (Furmint, Hárslevelű, Juhfark, Sárfehér, Budai zöld, itp.). W drugiej połowie XIX w. pojawiły się też inne gatunki tj. Olaszrizling, Rajnai rizling, Szürkebarát, Zöldszilváni, itp. Obecnie w obu częściach regionu produkuje się Furmint, Juhfark, Olaszrizling, Hárslevelű, Tramini, Chardonnay, Rajnai rizling, Pinot blanc. Produkuje się tutaj wina kwaśne, o gorzkim charakterze, wina pełne, wina pełne czerwone o delikatnym zapachu.

 

Region Sopron

Region jest odwiedzany przez dużą ilość gości z powodu bliskości granicy austriackiej i jeziora Fertő. Wyśmienite wina białe i czerwone są lubiane przez turystów węgierskich i z zagranicy. Utworzenie Soprońskiego Szlaku Wina i intensywny marketing w dziedzinie winiarstwa pomaga w dużej mierze rozpowszechnić kulturę wina.

 

Ciekawostką regionu jest to, że ongiś gospodarze mieszkający na szlaku nie budowali prasy (tłoczni) do winogron w winnicach na stokach gór, ale w mieście. Również dzisiaj w miastach piwnice i gospodarze czekają na gości. Kiedyś na domach widniały szyldy na znak, że gospodarz ma pozwolenie na prowadzenie winiarni. Takie szyldy można i dziś zobaczyć.

 

całkowity obszar regionu  5294 ha

według ewidencji gmin winnych  1705 ha

ilość miejscowości wchodzących w skład regionu  13

 

Region Sopron ukształtował się w komitacie Győr-Moson-Sopron, u podnóży pasma Sopron, wzgórza w obrębie jeziora Fertő i na zboczach równiny Ikva należącej do równiny Sopron-Vas; jak również w komitacie Vas i na zboczach góry Vas i u podnóży góry Kőszeg.

Wino z Sopron w XII-XVw zmieniło swoją reputację w Europie. Do końca XIX w. uprawiano szczególnie gatunki białego winogrona. Natomiast od tego czasu gatunki dające wino czerwone zaczęły odgrywać większą rolę.

Do regionu należą dwie prowincje: Sopron i Kőszeg.

Klimat krainy leżącej u podnóży Alp jest umiarkowany. Roczne wahania ciepła są małe, lata chłodniejsze, z większą ilością opadów. Zimy natomiast łagodniejsze w stosunku do średniej krajowej. Wiosną częściej występują silne i zimne wiatry. Osobliwością regionu jest fakt, że obszary z winnicami otaczają wyższe góry, to jest, w sprzyjający sposób wpływają na mikroklimat na wielkiej powierzchni jaką zajmuje jezioro Fertő. Formacje skalne i gleby tego obszaru są urozmaicone. Soprońskie Kékfrankos bogate w pigment, o kolorze ciemnoczerwonym, zwykle ostrzejsze i bardziej cierpkie niż Kékfrankos pochodzące z innych regionów kraju. Wśród gatunków winogron dających wino białe Zöld veltelini jest najbardziej znamienne, podczas gdy wino soprońskie przygotowane z niedojrzałego czerwonego veltelini jest kuriozum.

Dodaj komentarz