Region Szekszárd

Region ten składa się z dwóch części: wzgórza za Dunajem i tej utworzonej na granicy z Wielką Równiną.
Szekszárd znane jest z wina „Bikavér”. Wino to cieszy się renomą i produkowane jest według tradycyjnej receptury.
Wina doskonałej jakości i piękno okolicy są atrakcją dla turystów podążają szlakiem wina. Stacje na szlaku liczą łącznie 400 piwnic, które na ogół są trzypoziomowe. Gospodarze czekają na gości z miejscowymi potrawami. W Szekszárd, w Domu Wina można skosztować najwyśmienitszych gatunków wina.

całkowity obszar regionu 6964 ha
według ewidencji gmin winnych 2255 ha
ilość miejscowości wchodzących w skład regionu 13

Korzenie kultury winogron i wina w Szekszárd sięgają czasów celtyckich. Alisca – dawna nazwa Szekszárd również jest pochodzenia celtyckiego.
Klimat regionu ma charakter okołośródziemnomorski. Mezo- i mikroklimat panujący w kotlinach otoczonych przez wzgórza jest idealny do uprawy winogron, w szczególności czerwonych.
Powierzchnia tego pagórkowatego terenu jest pokryta lessem. Nadzwyczajne bogactwo kształtu cechują lessowe formy erozyjne: osady lessowe, piramidy lessowe, urwisko lessowe, polodowcowy cyrk (kocioł) lessowy, wąwóz lessowy.
Kiedyś w tej urodzajnej krainie uprawiano głównie szczep Kadarka. Dopiero w latach 60-tych XX w., w czasach autokracji uprawa winorośli na wielką skalę załamała się. Stopniowo w ostatnich 30-40 latach jej miejsce zajęła uprawa winorośli na palikach. Również bez problemu można w ten sposób uprawiać szczepy winogron czerwonych (Kékfrankos, Kékoportó, Cabernet franc, Cabernet sauvignon, Merlot).
Charakterystyczne dla tego regionu gatunki win białych to wina pełne, o głębokim kolorze, aksamitne, o korzennym aromacie; doskonałej jakości wina czerwone.
Tylko niedaleko Egeru, można spotkać określenie Bikavér. Bikavér z Szekszárd to kadarka wyprodukowana w tradycyjny sposób, z połączenia Kékfrankos i Kékoportó.

Region u podnóży gór Bükk

Region ten znajduje się w części północno-wschodniej kraju. Okolica ze swoim pięknem jest ulubionym miejscem turystów. Dzięki Stowarzyszeniu Szlaków Wina u podnóży gór Bükk goście poza skosztowaniem wina mogą również poznać osobliwości miejscowej kuchni. Stowarzyszenie powstało w kwietniu 2002 roku. Głównym zadaniem jest utworzenie turystyki wina na wysokim poziomie, który chcieliby osiągnąć dzięki certyfikowanym piwnicom, winom, kwaterom, restauracjom, atrakcje turystyczne, stałą, kompleksową sprzedaż imprez. Na szlaku na turystów czeka około 50 gospodarzy. Szczególnych przeżyć dostarczają rzeźbione, pomalowane i ozdobione piwnice tufowe i wielopoziomowy system piwnic.

całkowity obszar regionu 1859 ha
według ewidencji gmin winnych 1183 ha
ilość miejscowości należących do regionu 22

W regionie tym od dawna uprawia się winorośl. Wino z Miszkolc przez stulecia było sprzedawane w miastach górniczych na północy. W Tibolddároc i okolicach w XIX i XX wieku produkowano szampana. Fabryki szampana w Budafok również sprzedawały wina z regionu.
Warunki klimatyczne podobne do reszty regionów północnych Węgier, z tym, że klimat jest bardziej suchy. Częściej występujące tutaj formacje skalne to riolit i tuf riolitowy, na których są rozmaite gleby brunatne.
Główne szczepy winogron to Olaszrizling, Leányka, Rizlingszilváni, Zöld veltelini i Chardonnay. Tutejsze wina są wonne, aromatyczne i z reguły mają żywy, kwaśny smak. Ostatnio powszechne są również gatunki win czerwonych (Kékfrankos, Blauburger, Kékoportó, Merlot, Cabernet). W przyszłości produkcja czerwonego wina może stać się jedną z podstawowych gałęzi przemysłu

Dodaj komentarz