O pomnikach: Rybaka i Przewoźnika w Balatonfüred

Jeden z najbardziej znanych symboli Balatonfüred – to para pomników stojących przy wejściu na przystań. Według danych z historii sztuki pomniki zostały wykonane w 1937 roku, a ustawione w 1941 roku, kiedy to uroczyście poświęcono przystań w 150 rocznicę urodzin Séchenyi Istvána.
Rybak i Przewoźnik – to dwie dawne profesje popularne nad Balatonem. Pomniki zostały podarowane miastu przez Hómana Bálinta – ministra do spraw wyznania i oświaty. Kun József – rybak i bogaty rolnik z Balatonkenese oraz początkujący przewoźnik z Tihany byli pierwowzorem dla pomników.
Z pomnikami związane są liczne legendy. Najbardziej znana mówi, że kto dotknie butów postaci to napewno wróci do Balatonfüred. Mniej znana jest następująca: jeśli kobieta spędza samotnie wakacje nad Balatonem i nie spotka miłosnej przygody to przewoźnik zdejmie kapelusz przed nią.
Ławeczkę między pomnikami ustawiono w 1962 roku. Widnieje na niej napis autorstwa Erdélyi Józsefa: „To ja bezczynna ławka znajduję radość i szczęście w odpoczywającym tu człowieku:/ Ludzie, chodźcie do mnie, podzielcie się ze mną słodkim znużeniem”.

Dodaj komentarz